Zabawy z niemowlakiem bez wątpienia mają pozytywny wpływ na jego rozwój. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się z istotnymi poradami w tym zakresie.
Zabawy z noworodkiem – czy są bezpieczne?
Wielu rodziców zastanawia się, czy zabawy z noworodkiem i niemowlakiem będą dla niego w pełni bezpieczne. Dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy jest bardzo istotne. W tym wieku to rodzic kontroluje wszystkie sfery życia swojego dziecka i ma na nie znaczący wpływ. Warto w odpowiedni sposób dopasować zabawy do wieku niemowlaka. Inne aktywności można zaproponować noworodkowi, a inne dziecku, które skończyło jedenaście miesięcy. Jednak w każdym przypadku powinno się unikać zabaw, które mogą być dla dziecka niebezpieczne oraz mogą stanowić dla niego zagrożenie. Nie warto także wyprzedzać rozwoju dziecka w zabawach i umożliwić mu pokonywanie trudności we własnym tempie.
Zabawy z niemowlakiem – jak zająć malucha?
Z całą pewnością można stwierdzić, że zabawa z niemowlakiem jest istotnym dla niego doświadczeniem, które umożliwia mu poznawanie świata. Oprócz tego zabawy z niemowlakiem będą w pozytywny sposób wpływały na jego rozwój, a także gwarantowały mu nowe bodźce i doznania, które są tak istotne na każdym etapie rozwoju. Dziecko uczy się świata poprzez obserwację otoczenia, ale także dotykanie różnych przedmiotów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i warto do niego dostosować proponowane aktywności.
Zabawy z niemowlakiem w pierwszych trzech miesiącach życia
W pierwszych trzech miesiącach życia dziecko skupione jest przede wszystkim na przyzwyczajeniu się do nowej rzeczywistości poza organizmem mamy, dlatego głównie je oraz śpi. Jednak w okresach aktywności można mu zaproponować pewne zabawy, które na pewno go zainteresują. Dziecko w tym wieku rozgląda się z zainteresowaniem, a więc warto mu pokazywać różne proste książeczki, które będą miały intensywne oraz kontrastowe barwy. Oprócz tego warto puszczać dziecku muzykę, ponieważ jest ono wrażliwe na wszystkie bodźce dźwiękowe.
Zabawy po trzecim miesiącu życia
Po skończeniu trzeciego miesiąca życia dziecko staje się coraz bardziej zainteresowane otaczającym je światem. Dziecko może rozpocząć naukę chwytania przedmiotów, dlatego warto proponować mu gryzaki, grzechotki, a także kostki sensoryczne. Mały człowiek może być także zainteresowany pluszakami w różnych rozmiarach, które są dla niego dość bezpieczną formą zabawki. W przypadku dziecka w tym wieku doskonale sprawdzą się także zabawy na macie edukacyjnej, które przygotują je do obrotów oraz raczkowania.
Zabawy po szóstym miesiącu życia
Po szóstym miesiącu życia dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe i może rozpocząć samodzielne poruszanie się. Jest bardzo zainteresowane wszystkimi przedmiotami, które je otaczają. Jeśli dziecko potrafi już siedzieć to ma nieograniczone możliwości zabawy z wykorzystaniem różnych przedmiotów, zarówno tych codziennego użytku, jak i zabawek. Oprócz tego dzieci uwielbiają również zabawy przed lustrem, dlatego warto im je umożliwić.