DzieckoPorady

Pierwszy spacer z noworodkiem – jak się przygotować?

Pierwszy spacer z noworodkiem – jak się przygotować?

Pierwsze spacery z noworodkiem mogą okazać się bardzo stresujące dla świeżo upieczonych rodziców, dlatego warto w odpowiedni sposób przygotować się do tego wydarzenia. Chociaż może się wydawać, że spacer z noworodkiem to bułka z masłem, niestety nie zawsze tak jest.

Jak przygotować malucha?

Pierwszy spacer z maluszkiem może okazać się sporym wyzwaniem, dlatego warto poznać kilka zasad, dzięki którym takie wyjście będzie łatwiejsze. Po pierwsze, trzeba zdecydować, kiedy warto wyjść z domu. Należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak pogoda, zdrowie dziecka, a także swoje własne samopoczucie. Pierwszy spacer z noworodkiem powinien być krótki, długość spacerów należy wydłużać stopniowo. Wybierzemy ustronne, spokojne miejsce, nie należy dostarczać noworodkowi zbyt wielu bodźców, nie ma sensu przesadzać także z ilością zabawek i grzechotek. Już samo wyjście na świeże powietrze i możliwość oglądania nieba, drzew, budynków będzie dla dziecka dużym przeżyciem, warto o tym pamiętać. Maluszka ubierzmy stosownie do pogody, w tym wypadku trzeba wykazać się po prostu zdrowym rozsądkiem. Najlepiej zdecydować się na ubiór na cebulkę, wówczas można będzie sprawnie rozebrać pociechę lub nałożyć kolejną warstwę w przypadku, gdy będzie zimno.

spacer z noworodkiem

Wychodząc z noworodkiem na spacer, trzeba zapewnić mu maksymalny komfort, dlatego niezbędny będzie wygodny wózek dostosowany do jego potrzeb. Warto wziąć ze sobą także cieplejszy kocyk w razie zmiany pogody. Musimy być również przygotowani na ubrudzenie się dziecka oraz jego nagły napad głodu. Jednym słowem warto wziąć ze sobą wszystko, co pozwoli zaspokoić potrzeby noworodka.

Pierwszy spacer noworodka – kiedy iść?

Kiedy powinien odbyć się pierwszy spacer noworodka? Kluczowe znaczenie będzie miała w tym wypadku oczywiście pogoda. Nie może być bardzo zimno, ale wychodzenie na spacer w upał też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zwróćmy uwagę na to, czy noworodek jest gotowy na takie wydarzenie, zadbajmy także o swój komfort, w końcu po porodzie nie zawsze jesteśmy w dobrej formie i w dobrym nastroju. Spacer ma być przyjemny i satysfakcjonujący dla nas i dla dziecka.

pierwszy spacer z dzieckiem

Jeżeli decydujemy się na spacer latem, nie zapominajmy o odpowiednim zabezpieczeniu główki dziecka przed słońcem. Dobrym pomysłem będzie nakrycie głowy, na przykład chusteczka, cienka czapeczka lub po prostu parasolka do wózka, która ochroni noworodka przed promieniami słonecznymi. Co więcej, warto zastosować również krem z filtrem UV, smarujemy nim dziecko, ale nie zapominamy też o sobie.

Pierwszy spacer z noworodkiem to duże przeżycie zarówno dla maluszka, jak i dla nas, dlatego warto dobrze się przygotować, aby później nie stresować siebie i dziecka. Chociaż w tym przypadku trzeba wziąć ze sobą naprawdę dużo rzeczy, to nie ma innego wyjścia. Pierwszy spacer nie może być zbyt długi, ale jego czas można sukcesywnie wydłużać. Zając podstawowe zasady dotyczące przygotowania dziecka do spacerów, z pewnością „operacja” zakończy się pełnym sukcesem i wszyscy będą zadowoleni.

BABYCOLIBRA

Udostępnij