Porady

Ozdoby do pokoju dziecięcego – porady i inspiracje

Ozdoby do pokoju dziecięcego – porady i inspiracje

Pokój dziecięcy powinien być miejscem, w którym dziecko będzie chętnie przebywało, nadającym się zarówno do zabawy, jak i do odpoczynku czy nauki. Ważnymi elementami, tworzącymi atmosferę w każdym pomieszczeniu, są kolory, dodatki tekstylne oraz ozdoby. W jaki sposób udekorować pokój dziecięcy? Jak stworzyć wesoły, przyjemny pokój, w którym dziecko będzie mogło bawić się i relaksować?

Dekoracje do pokoju dziecka – jakie kolory będą odpowiednie?

Jeśli chodzi o kolory ścian, mebli, tekstyliów oraz innych elementów dziecięcego pokoju, dobrze jest postawić na barwy natury. Na najwcześniejszym etapie życia dziecka obecność wielu kolorów i wzorów działa stymulująco na rozwój. Starsze dzieci również będą się dobrze czuły w kolorowych, wesołych pokojach. Jednak, niezależnie od tego czy zdecydujemy się na żółcie czy błękity, warto pamiętać, żeby nie wybierać kolorów bardzo jaskrawych ani nasyconych, które mogą działać drażniąco na osoby wrażliwe na barwy. Zasadniczo zielony i niebieski działają uspokajająco.

Do pokoju dziecięcego idealnie sprawdzą się pastelowe odcienie zielonego i niebieskiego, delikatny żółty, pomarańczowy, fioletowy czy różowy zestawione z podłogą lub meblami z naturalnego drewna stworzą bardzo przyjemne, przytulne pomieszczenie. Dekoracje powinny być dopasowane kolorystycznie do całości pokoju, ponieważ jednak nie stanowią dominującego elementu wystroju, mogą być wielokolorowe, jaskrawe i wesołe bez ograniczeń.

ozdoby do pokoju dziecka

Ozdoby do pokoju dziecięcego – jakie wybrać?

Wybierając wszystkie ozdoby do pokoju dziecięcego, takie jak obrazki, klosze od lamp, figurki, modele czy lampki nocne, powinniśmy wziąć pod uwagę trzy kryteria. Po pierwsze, dekoracje muszą być bezpieczne, nawet w przypadku możliwego niewłaściwego użytkowania. Po drugie, warto, aby były wykonane z naturalnych i przyjaznych środowisku materiałów, po trzecie wreszcie – ozdoby powinny nam pomóc stworzyć przyjemny, dostosowany do gustu naszego dziecka pokój.

Propozycje wystroju pokoju dziecięcego

Bardzo ładnie się prezentują i jednocześnie pobudzają dziecięcą wyobraźnię pokoje urządzone według konkretnego motywu przewodniego. Już w wypadku kilkulatków możemy łatwo dowiedzieć się, jakie jest największe zainteresowanie naszych pociech, czy to kosmos, zwierzęta morskie, czy na przykład baśnie. W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzą się obrazki wykonane na ścianach z użyciem specjalnych szablonów, przedstawiające na przykład las, różne gatunki zwierząt, wróżki, syreny, statki czy rakiety. Najlepszy efekt uzyskamy, kiedy wyposażenie pokoju i pozostałe dekoracje stanowić spójną całość.

pokój dziecięcy inspiracje

Zielony pokój ze ścianami ozdobionymi namalowanym lasem można zapełnić meblami z naturalnego drewna, pluszowymi zwierzakami i lampką z kloszem w kształcie grzybowego kapelusza. Pod sufitem możemy umieścić dekorację w formie figurek ptaków. Natomiast żeby urządzić pokój dla małego wielbiciela kosmosu, można pomalować go ciemnym niebieskim i ozdobić ściany księżycem, gwiazdami i innymi „kosmicznymi” obiektami. Uzupełniony o futurystyczne dekoracje i modele rakiet pokój na pewno spodoba się małemu mieszkańcowi.

BEDZIEMYMIELIDZIECKO

Udostępnij