DzieckoParenting

Karta szczepień dziecka – co trzeba wiedzieć?

Karta szczepień dziecka – co trzeba wiedzieć?

Wszyscy rodzice bez wyjątku chcą możliwie najlepiej dla swojego dziecka. Z tego też powodu dbają oni o odpowiednie dla niego miejsce do życia, a także dostarczają mu wszystkiego, co tylko jest mu potrzebne. Jak się jednak okazuje, często rodzice zapominają lub umyślnie lekceważą jeden z najważniejszych obowiązków opieki nad dzieckiem, czyli wykonywanie poszczególnych szczepień. Dlaczego jest to tak ważne, aby dziecko było zaszczepione, a także, kiedy poszczególne szczepienia należy wykonywać? Warto dowiedzieć się nieco na ten temat, aby można było do tego zagadnienia podejść odpowiedzialnie. Karta szczepień dziecka – dowiedz się najważniejszych informacji.

Karta szczepień u dziecka co warto wiedzieć?

Być może nie każdy rodzić zdaje sobie z tego sprawę, lecz dla dobra dziecka, a także ogółu społeczeństwa, na rodzicu spoczywa obowiązek zaszczepienia swojego dziecka na konkretne choroby. Szczepienia te są rzecz jasna całkowicie darmowe i można je wykonywać w swojej najbliższej przychodni.
Oczywiście rodzic może nie być świadomy tego, na jakie konkretnie choroby ma swoje dziecko zaszczepić,. Dlatego też powstała specjalna karta szczepień, która w prosty sposób opisuje to, na jaką chorobę i kiedy należy dziecko szczepić.

Co ciekawe, oprócz tych obowiązkowych i darmowych szczepień istnieje również druga lista szczepionek rekomendowanych, lecz nieobowiązkowych. W tym wypadku, gdyby któryś rodzic się na takie dodatkowe szczepienia zdecydował, konieczne będzie ich opłacenie.

Karta szczepień dziecka

Książeczka szczepień — kiedy szczepić malucha?

Jak więc widać, szczepienia dziecka to naprawdę bardzo poważna sprawa, której nie można w choćby nawet najmniejszy sposób lekceważyć. Kiedy trzeba wykonać konkretne szczepienia?

Jak się okazuje, podstawowe szczepienia dziecka wykonuje się już w pierwszej dobie od jego narodzin. To właśnie wtedy podana zostaje mu pierwsza dawka szczepionki na WZW typu B, a maksymalnie w ciągu 3 kolejnych dób należy podać szczepionkę na gruźlicę. Kolejne miesiące życia dziecka to również kolejne szczepienia. W drugim miesiącu życia z dzieckiem należy udać się do lekarza kilkukrotnie np. po drugą dawkę szczepionki na WZW B, na tężec, krztusiec czy też na błonicę. Do pierwszego roku życia dziecko zostanie jeszcze zaszczepione na takie choroby jak polio, pneumokoki, HiB, a także otrzyma trzecią dawkę na WZW B. W drugim roku życia malucha czekają kolejne sczepienia przykładowo na choroby takie jak świnka, odra, różyczka, a także przypominająca na tężec, krztusiec, HiB i polio.

szczepienie dziecka

Po tej serii szczepień rodzice mogą nieco odetchnąć, ponieważ kolejne wizyty u lekarza przewidziane są dopiero na 6 rok życia dziecka. To właśnie wtedy zaszczepione ono musi zostać jeszcze raz na tężec, krztusiec, a także na polio.

W 10 roku życia obowiązkowe jest dodatkowe szczepienie na odrę, świnkę oraz różyczkę,. W wieku 14 lat ponownie na krztusiec tężec i błonicę.

Oczywiście oprócz tych obowiązkowych szczepień, polecane jest także to, aby chodzić z dzieckiem na nieobowiązkowe szczepienia. Wymienić w tym wypadku trzeba przede wszystkim grypę, wirusowe zapalenie wątroby typu A lub zakażenia meningokokowe.

Udostępnij