Maluchy rosną na naszych oczach. Od narodzin karmimy je naszym mlekiem. Z czasem ich organizm jest gotowy na to by przyswoić więcej składników. Jak rozszerzać dietę niemowlaka i kiedy będzie odpowiedni na to czas?
Czym jest rozszerzanie diety?
Rozszerzanie diety u niemowlaka to proces, w którym stopniowo wprowadzamy pokarmy stałe do diety malucha. Powoli zastępujemy nimi mleko mamy lub modyfikowane, aż do czasu, gdy całkowicie zrezygnujemy z posiłków mlecznych. Wtedy nasze maleństwo je już tylko pokarmy stałe. Proces ten zazwyczaj trwa od około pół roku do 2 lat. Na początku niemowlę poznaje nowe smaki, zapachy, konsystencje i tekstury podawanych pokarmów. Z czasem maluch sam rezygnuje z mleka, ponieważ zauważa, że posiłki stałe bardziej mu smakują. Rozszerzanie diety u niemowlaka to także czas ogromnych zmian w rozwoju dziecka. Nasze dziecko próbuje nowych produktów wkłada jedzenia do buzi, przeżuwa, połyka, rozgniata dziąsłami i językiem kawałki. Wszystko to wpływa na jego rozwój. Dodatkowo rozwija umiejętności manualne trzymając sztućce, chwytając małe elementy palcami, pijąc z kubeczka i przez rurkę.
Rozszerzanie diety u niemowlaka – kiedy jest gotowy?
Po pierwsze twój maluch musi potrafić utrzymać bezpieczną pozycję siedzącą. Większość dzieci nie usiądzie samodzielnie do końca 6 miesiąca życia, jednak możemy im zagwarantować bezpieczną pozycję do jedzenia. Pamiętaj aby nie karmić dziecka w leżaczku! Zwiększa to ryzyko zakrztuszenia i zadławienia. Kolejną oznaką jest brak odruchu wypychania z buzi. Jeśli wkładasz łyżeczkę lub dziecko samodzielnie wkłada jedzenie i nie wypycha automatycznie pokarmu językiem tylko trzyma je w buzi, to znak, że jest gotowe na rozszerzenie diety. Co więcej jeśli twój maluch wykazuje zainteresowanie jedzeniem – patrzy na to, co jesz, wyciąga rączki do talerzy może to oznaczać, że jest gotowe, by jeść coś więcej niż mleko. Na koniec jeśli maleństwo potrafi samodzielnie chwycić jedzenie i włożyć je do ust to również znak, że możesz podawać mu więcej.
Jak rozszerzać dietę niemowlaka?- wskazówki
-Wprowadzaj pokarmy stopniowo, nie więcej niż 1 dziennie, aby móc obserwować reakcję swojej pociechy
-Zaczynaj od małych ilości – kilku łyżeczek.
-Na początku zaczynaj od warzyw, owoców, kaszek ryżowych i zbożowych. Nie zapomnij tylko, że na początku owoce i warzywa powinny być ugotowane i dokładnie zmiksowane!
-Wprowadź mięso – jest ono bogatym źródłem żelaza. Spróbuj podawać przede wszystkim indyka, kurczaka, gęś, kaczkę, wołowinę, jagnięcinę oraz mięso z królika. Początkowo podawaj ok. 10 g gotowanego mięsa dziennie i dodawaj go do przecieru warzywnego. Podaj dziecku również ryby takie jak śledź, łosoś, szprot. Jednak nie częściej niż raz w tygodniu. Pamiętaj, aby były one gotowane, pieczone lub duszone – unikaj surowych, wędzonych czy marynowanych w occie.
-Nie bój się jajek – są one źródłem tłuszczu, witamin z grupy B i żelaza.
-Pamiętaj, że posiłki bezmleczne powinny stopniowo zastępować mleko tak, by pod koniec pierwszego roku dziecko zjadało 2-3 posiłki mleczne. Ale nic na siłę! Pozwól swojemu maluchowi rozwijać się we swoim własnym tempie.