Porzucenie pieluch przez dziecko na rzecz samodzielnego korzystania z nocnika to bardzo ważny moment w życiu maluszka i jego rodziców. Wielu z nich zastanawia się, jak odpieluchować dziecko, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, a także w którym momencie życia dziecka to zrobić.
Jaki jest najlepszy czas na odpieluchowanie dziecka?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Nie powinno się robić tego na siłę, ani za wcześnie, ani za późno. Nieudolnie podjęte próby odpieluchowania, którym towarzyszy presja i nacisk rodzica, mogą odnieść odwrotny skutek i skończyć się traumą, a także złymi nawykami, jakich dziecko nabierze w przyszłości. Nie można także za długo zwlekać z odstawieniem pieluch, ponieważ dla każdego dziecka, które ukończy trzeci rok życia i pójdzie do przedszkola, noszenie pampersa jest już mało komfortowe.
Jakie sygnały świadczą o tym, że dziecko jest gotowe do odpieluchowania?
Występuje kilka symptomów, które świadczą o tym, że dziecko jest już gotowe na korzystanie z nocnika. Pierwszym z nich i najważniejszym są coraz dłuższe momenty, kiedy dziecko ma suchą pieluszkę np. po drzemce, albo kiedy pozostaje ona czysta przez około dwie godziny.
Dziecko często zaczyna komunikować się z rodzicami lub opiekunami mimiką twarzy albo prostymi określeniami wtedy, kiedy ma potrzebę wypróżnienia. Na chęć załatwienia fizjologicznych potrzeb wskazywać może specyficzne zachowanie maluszka. Może on się wiercić, łapać za pieluchę lub chować się i szukać ustronnego miejsca.
Warto wcześniej kupić także nocnik i zaznajamiać z nim dziecko. Jeśli okaże się, że maluch się nim interesuje, siada na nim, chce się na nim bawić, jest to znak, że można podjąć próby nauki korzystania z niego.
Jak odpieluchować dziecko – metody
Pierwszą z nich jest metoda Brazeltona. Opiera się na wsłuchiwaniu się w sygnały ze strony maluszka i cierpliwe zachęcanie go do skorzystania z nocnika. Kiedy jednak dziecko załatwi się w pieluchę należy włożyć ją do nocnika i pokazać ją maluszkowi. W miarę możliwości należy także zdjąć z dziecka pieluchę i pozwolić mu chodzić całkowicie bez niej.
Inną metodą jest sposób Azrin i Foxx, który opiera się na założeniu, że przejście z pieluch na nocnik powinno odbyć się bardzo szybko, najlepiej w ciągu kilkunastu godzin. Jest to metoda bardzo drastyczna i wymaga wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.
Jak odpieluchować dziecko na noc?
Aby dziecko nie wypróżniało się w nocy należy nauczyć go wstrzymywania swoich potrzeb o tej porze. Jest to bardzo żmudny proces, który wymaga od rodziców cierpliwości i wyrozumiałości. Przede wszystkim należy ograniczyć podawaną ilość płynów przed snem, a także posadzić maluszka na nocnik bezpośrednio przed położeniem go do łóżka. Nocnik powinien stać w pobliżu, a kiedy tylko dziecko się przebudzi należy je na niego posadzić.
Odpieluchowywanie dziecka to proces, który należy przeprowadzić drobnymi krokami, bez stresu.