ParentingPorady

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?

Wielu rodziców martwi się, gdy ich dziecko nie chce jeść i zastanawia się, co można zrobić z tym problemem. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat najlepszych sposobów na zachęcenie dziecka do jedzenia.

Niemowlę nie chce jeść – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny braku apetytu u dziecka mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego trudno je jednoznacznie określić. Niemowlę dopiero uczy się jeść oraz poznaje nowe smaki, co może być dla niego trudne. Nauka jedzenia powinna być rozciągnięta na dłuższy czas, ponieważ wtedy dziecko będzie miało szansę przekonania się do nowych smaków. Niemowlę nie chce jeść produktów, które mu nie smakują, dlatego warto proponować dziecku różne smaki.

Dziecko nie chce jeść – jak sobie z tym poradzić?

Wielu rodziców zastanawia się, co robić, gdy dziecko nie chce jeść. Dwulatki oraz trzylatki mogą nagle zrezygnować ze swoich ulubionych produktów oraz rozpocząć jeść bardzo wybiórczo. Może się to wiązać z brakiem tak szybkiego wzrostu jak do tej pory, jednak warto wyeliminować także problemy zdrowotne. Niezależnie od przyczyny występowania tego problemu powinno się zachęcać dziecko do jedzenia, jednak nie można go do tego zmuszać.

dziecko nie chce jeść

Dziecko nie chce jeść – wspólne posiłki

Bardzo dobrym pomysłem na pokonanie problemów z brakiem apetytu będzie wspólne spożywanie posiłków. Dziecko na pewno będzie chętniej jadło, jeśli będzie widziało, że jego rodzice jedzą te same produkty. Warto przygotować wspólny stół do posiłków, na którym będą znajdowały się produkty dla całej rodziny. Oprócz tego warto również zaangażować dziecko do pomocy oraz przygotowywania potraw, ponieważ może to zwiększyć szansę na chętne spożycie przez nie posiłku.

Ciekawe potrawy

Dzieci są wzrokowcami, dlatego w przypadku problemów z apetytem warto przygotowywać im potrawy, które bardzo dobrze się prezentują i są ciekawe pod względem wizualnym. Dzieci na podstawie wyglądu oceniają posiłek oraz tym samym sprawdzają się, czy jest on zdatny przez nie do spożycia. Warto zwrócić szczególną uwagę na formę oraz sposób podawania posiłków dla dzieci, ponieważ może to pokonać istniejące problemy z jedzeniem.

ciekawe potrawy dla dziecka

Poczucie głodu

Dzieci na pewno będą chętniej jadły, jeśli poczują głód. Dlatego warto zadbać o regularne podawanie posiłków oraz unikanie przekąsek. Oprócz tego bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wyeliminowanie z diety dziecka słodkich oraz słonych przekąsek, a także fast foodów. Istotny jest także odpowiedni poziom aktywności fizycznej, która może wpływać na zwiększenie się poczucia głodu.

Zabawa i przyjemność

Jedzenie powinno się kojarzyć dziecku z przyjemnością, ponieważ dzięki temu na pewno będzie chętnie spożywało posiłki. Warto stworzyć pozytywną atmosferę podczas jedzenia, ponieważ w pozytywny sposób wpłynie to na komfort dziecka oraz jego dobre samopoczucie. Podczas spożywania posiłków można wprowadzić także element zabawy, co jest szczególnie istotne w przypadku niemowlaków, które dopiero uczą się jeść. Podczas nauki spożywania posiłków przez dziecko warto być przede wszystkim cierpliwym oraz podchodzić do całej sytuacji z dystansem.

Udostępnij