Choć chrypka u dziecka nie jest najbardziej niepokojącym sygnałem świadczącym o jego problemach ze zdrowiem, zwykle ma prawo niepokoić rodziców. Nie należy jej zresztą bagatelizować. Przeważnie jest jedną z oznak zbliżającego się przeziębienia, może jednak sugerować istnienie znacznie poważniejszych problemów ze zdrowiem.
Skąd się bierze chrypka u dziecka?
Chrypka u najmłodszych jest kojarzona przede wszystkim z infekcjami krtani, choć bywa też objawem problemów z gardłem, tchawicą, a nawet z oskrzelami. Jej rozpoznanie nie jest zresztą trudne. Dźwięki wypowiadane przez dziecko stają się szorstkie, a sam jego głos – matowy.
Do pojawienia się chrypki dochodzi dlatego, że dochodzi do zaburzenia w drganiu znajdujących się w krtani fałdów głosowych. To właśnie one odpowiadają za powstawanie dźwięków, a ponieważ przepływ powietrza przez szparę głośni jest utrudniony, zmienia się nie tylko barwa, ale i głośność wydawanych dźwięków.
Chrypka u dzieci – możliwe przyczyny
Jak już wspomniano, dziecięca chrypka jest utożsamiana z infekcjami dróg oddechowych i rzeczywiście to właśnie one odpowiadają za nią najczęściej. Powinniśmy jednak pamiętać, że problem ten może mieć też kilka innych źródeł. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o nadużywaniu głosu, chrypka może być więc konsekwencją niedawnego głośnego płaczu lub krzyku. Dziecięcą chrypkę utożsamia się też z suchym kaszlem oraz z jednym z mniej oczywistych objawów alergii i astmy oskrzelowej.
Gdy dziecko zmaga się z chrypką, a brak innych objawów ze strony dróg oddechowych, warto ustalić poziom jego ogólnego samopoczucia. Chrypka jest też utożsamiana z refluksem żołądkowo-przełykowym, a nawet z konsekwencjami biernego palenia. Niestety, może też sygnalizować zmiany w obrębie samych fałdów głosowych, w tym obecność naczyniaków.
Jak poradzić sobie z chrypką u dziecka?
Chrypka u dziecka jest nie tyle chorobą, ile objawem konkretnego schorzenia. Nic więc dziwnego, że procesie jej leczenia tak duże znaczenie ma ustalenie, jakie jest źródło problemu. Jeśli więc chrypa pojawia się nagle, jej przebieg jest łagodny, a do tego pojawiają się inne objawy infekcji, należy koncentrować się przede wszystkim na jej zwalczeniu. Organizm dziecka można wtedy dodatkowo wspierać stosując nawilżacz powietrza w jego pokoju i dbając o to, aby przyjmowało więcej płynów.
Jeśli chrypka pojawia się w nocy, a dodatkowo towarzyszy jej świszczący oddech, warto udać się do lekarza. Takie objawy często wskazują na zapalenie krtani, zwykle o podłożu wirusowym. Z wizytą u specjalisty nie należy też zwlekać wtedy, gdy chrypa utrzymuje się długi czas i jest jedynym objawem. Lekarz zleci dodatkowe badania, które wykluczą poważniejsze schorzenia, w tym również choroby nowotworowe. Alarmować powinna też chrypa, która występuje wraz z problemami z oddychaniem, bo może sugerować astmę oskrzelową. Pamiętajmy jednak, że nawet z najpoważniejszymi schorzeniami można dziś skutecznie walczyć, jeśli zostaną zdiagnozowane w początkowej fazie rozwoju.